Logo: Rzepin Rzepin

Informacje

Narzędzia i usługi


Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

29.05.2025

Gmina Rzepin

 
 
Gmina Rzepin to prężnie rozwijająca się gmina, położona w zachodniej części Polski - w strefie przygranicznej. W skład gminy wchodzą miasto Rzepin oraz 10 sołectw. Pod względem wielkości gmina należy do średnich gmin województwa lubuskiego. Obecnie Gminę Rzepin zamieszkuje ok. 10 tysięcy osób.
 
Blisko połowę powierzchni Gminy Rzepin stanowią lasy Puszczy Rzepińskiej, doskonałe miejsce do spędzenia czasu wolnego. Osoby wybierające aktywny wypoczynek mogą zdecydować się na spływy kajakowe malowniczą rzeką Ilanką, bądź wyprawy piesze lub rowerowe ścieżkami prowadzącymi przez najpiękniejsze zakątki Puszczy Rzepińskiej. Jedna z tras - 38-kilometrowa "niebieska" trasa rowerowa, prowadzi wzdłuż jezior oraz ścieżki edukacyjnej „Bobrowym Szlakiem". Przerwą w wyprawie może być zatem kąpiel w jednym z siedmiu jezior istniejących w gminie. Jedno z nich - jezioro Długie - jest w sezonie letnim strzeżonym kąpieliskiem miejskim.
Punktem obowiązkowym na trasie turysty wędrującego przez Gminę jest wspomniana ścieżka edukacyjno-przyrodnicza Nadleśnictwa Rzepin „Bobrowym Szlakiem" w Nowym Młynie, która zyskała swoją nazwę dzięki bobrom zamieszkującym przecinającą szlak rzekę Ilankę. Spacerujący może podziwiać różnorodne kompozycje krzewów, drzew i kwiatów oraz zapoznać się z tablicami informacyjnymi i opisami poszczególnych wyjątkowych okazów. Przygotowanych zostało również wiele miejsc do wypoczynku. Cieszącym się ogromnym powodzeniem miejscem organizacji wielu imprez jest duży wigwam w pobliżu szlaku.
 
Przemierzając Puszczę Rzepińską zobaczyć można aż 14 pomników przyrody. Jednym z najbardziej charakterystycznych jest olbrzymi 22-metrowy, blisko siedemsetletni dąb Piast. Legenda głosi, iż dąb posadził wierny poddany na cześć króla Kazimierza Wielkiego, nadając drzewu imię rodu królewskiego Piast. Innym wyjątkowym zjawiskiem przyrodniczym jest para zrośniętych drzew. „Kochankowie" - bo tak często mówią o nich miejscowi, to para o tyle nietypowa, że jedno to drzewo liściaste - dąb bezszypułkowy, a drugie drzewo iglaste - sosna pospolita! Na terenie Nadleśnictwa Rzepin wyznaczono także m.in. strefy ochronne ptaków chronionych: m.in. bociana czarnego i orła bielika.
 
Miłośnicy architektury mogą podążać Szlakiem Romańskim pro­mującym zabytkowe obiekty sakralne na terenie gminy m.in. wzniesiony w XIV w. Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzepinie, Kościół p.w. Jezusa Miłosiernego w Drzeńsku, Kościół p.w. św. Piotra i Pawła w Kowalowie, Kościół p.w. Serca Pana Jezusa w Radowie oraz Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża w Lubiechni Małej (perła architektury drewnianej). Warto zwrócić uwagę na zachowane do dziś zabytkowe średniowieczne rozplanowanie ulic Rzepina z jego bardzo regularnym kształtem.
 
Jedną z ciekawostek jest również wiodąca przez gminę Droga św. Jakuba - rekonstrukcja drogi pielgrzymki, jaką pokonywali wierni w średniowieczu do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii.
 
O atrakcyjności gminy w sferze inwestycyjnej w znaczącej mierze stanowi jej położenie pod względem komunikacyjnym. Duże znaczenie ma bliskość granicy z Niemcami. Przez Rzepin przebiegają linie kolejowe i drogi o znaczeniu regionalnym, krajowym i międzynarodowym. Do miasta prowadzi zjazd z międzynarodowej autostrady A2, który jest z jednej strony pierwszym, a z drugiej ostatnim zjazdem przed płatnym odcinkiem autostrady. Krzyżują się tu również trasy kolejowe ze wschodu na zachód, i z północy na południe. Znajduje się tu ostatnia stacja przeładunkowa na pograniczu zachodnim. W Rzepinie działa również terminal  kontenerowy - transporty, które przybywają drogą kolejową na rzepiński terminal są tu rozładowywane, po czym za pomocą samochodów ciężarowych rozwożone w różne zakątki Polski.
Wtyczka Facebook